Dzieje Ropczyc u schyłku PRL i w III Rzeczypospolitej

Szczegóły

Jubileusz 650-lecia Miasta i Parafii przypadający na 2012 r. był doskonałą okazja, by przybliżyć młodemu pokoleniu trwałe wartości, które z pietyzmem są przekazywane, kultywowane i utrwalane w lokalnej tradycji.

Czytaj więcej: Dzieje Ropczyc u schyłku PRL i w III Rzeczypospolitej

Ks. dr Jan Zwierz - Sercem oddany Ropczycom, służył Bogu i Ojczyźnie

Szczegóły

„Kochajcie swoje miasto, uczcie się jego historii...” to przesłanie i testament duchowy pozostawił mieszkańcom Ropczyc i Ziemi Ropczyckiej ks. dr Jan Zwierz, dla którego to miasto, ludzie, Sanktuarium Matki Bożej stały się domem i miłością. Tutaj też dobiegła „podróż” Jego życia 19 maja 1995 roku.

Czytaj więcej: Ks. dr Jan Zwierz - Sercem oddany Ropczycom, służył Bogu i Ojczyźnie

Ropczyce. Pochodzenie nazwy

Szczegóły

Specjaliści od nazw miejscowości późno zainteresowali się Ropczycami, a analizy nazwy Ropczyce prowadzone przez językoznawców nie przedstawiają się jednoznacznie. Do dzisiaj funkcjonują aż trzy różne hipotezy próbujące objaśnić jej pochodzenie.

Czytaj więcej: Ropczyce. Pochodzenie nazwy

 

Pomnik ks. dra Jana Zwierza – odsłonięcie 16 XI 2012 r.

Szczegóły

W wielowiekowych dziejach Ropczyc na kartach historii złotymi zgłoskami zapisało się wiele niezwykłych osobowości, które całe swoje życie poświęciły Ropczycom i Ojczyźnie o czym nieustannie przypominają nam nie tylko epitafia, nazwy ulic, ale także pomniki.

W roku jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich Ropczycom, Samorząd Miasta i Gminy Uchwałą Rady Miejskiej nr XXVII /266/12 z dnia 28 września 2012 r. postanowił wznieść pomnik ks. dra Jana Zwierza upamiętniając Jego zasługi dla rozwoju duchowego, edukacyjnego, gospodarczego miasta i regionu.

Czytaj więcej: Pomnik ks. dra Jana Zwierza – odsłonięcie 16 XI 2012 r.

Pomnik Króla Kazimierza Wielkiego

Szczegóły

Pomnik króla Kazimierza Wielkiego w centralnym miejscu Ropczyc jest wyrazem wdzięczności kolejnych pokoleń Ropczycan dla dawcy praw miejskich (w roku 1362). Powstał dla uczczenia 620. rocznicy tego wydarzenia z inicjatywy Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej (TPZR), pod kierownictwem prezesa ks. dra Jana Zwierza.

Czytaj więcej: Pomnik Króla Kazimierza Wielkiego

 
   
© ALLROUNDER