Dzień Samorządu Terytorialnego
28. maja 2012 r. w ramach jubileuszu 650-lecia, Samorząd Ropczyc podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej obchodził 22. rocznicę. Data ta upamiętnia pierwsze w powojennej Polsce, w pełni demokratyczne wybory samorządowe do rad gmin i miast, które odbyły się 27 maja 1990 roku.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła koncelebrowana Msza Św. w intencji mieszkańców, której przewodniczył J.E. ks. biskup Edward Białogłowski, natomiast homilię wygłosił ks. Stanisław Słowik - dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej; Honorowy Obywatel Miasta Ropczyce. Po Mszy Św. delegacja Samorządu na czele z burmistrzem Bolesławem Bujakiem złożyła symboliczną wiązankę kwiatów przy pomniku Króla Kazimierza Wielkiego - założyciela miasta.
Dalsza część spotkania miała miejsce w ropczyckim Centrum Kultury. Salę widowiskową wypełnili ludzie ściśle związani z samorządem. Specjalnie na zaproszenie Samorządu Ropczyc przyjechał wygłosić wykład nt. "Istoty decentralizacji" sędzia i były Prezes Trybunału Konstytucyjnego, senator I i II Kadencji - Jerzy Stępień, który jest współautorem reformy administracji publicznej w latach 90-tych dającej początek gminnym samorządom. Jest także współautorem Posłania do Narodów Europy Wschodniej, autorem publikacji z zakresu konstytucjonalizmu, administracji publicznej i historii. Obecnie wykłada w warszawskiej Uczelni Łazarskiego, gdzie pełni funkcję dyrektora Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej.
XXIII Sesja Rady Miejskiej zgromadziła wielu znamienitych gości. Wśród nich obecni byli:Małgorzata Chomycz-Śmigielska Wojewoda Podkarpacki, Posłowie na Sejm RP Krystyna Skowrońska i Kazimierz Moskal, Kazimierz Rokita Dyrektor Kancelarii Zarządu Województwa Podkarpackiego, delegacja ze Stryja na czele z Burii Volodymirem Starostą Stryjskiej Rejonowej Administracji Państwowej i Orestem Kurylo zastępcą przewodniczącego Rady Rejonowej, delegacja ze Stropkova którą reprezentował Ivan Kleban Sekretarz Miasta i Lubomir SpisakDyrektor Szkolnictwa i Kultury, a także Jan Kopeć Prezes Klubu Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej w Chicago, delegacja z Opatowa na czele z zastępcą burmistrza Krzysztofem Wróblewskim. Samorząd Powiatu reprezentowali przewodniczący Rady Powiatu prof. nadzw. Władysław Tabasz, Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Stanisław Ziemiński i WicestarostaDorota Strzyż. Nie zabrakło też przedstawicieli sąsiednich samorządów, burmistrzów, wójtów, reprezentacji służb mundurowych, duchownych, kierowników jednostek organizacyjnych, przedstawicieli spółek samorządowych, firm i zakładów pracy.
Istotnym punktem tak uroczystej sesji było wręczenie odznaczeń nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który na wniosek Wojewody Podkarpackiego nadał Złote Krzyże Zasługi:
- za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej: Bolesławowi Bujakowi, Genowefie Ciosek, księdzu Kazimierzowi Płonce, Mieczysławowi Rogowi, Imeldzie Sobańskiej i Florianowi Żuczkowi,
- za propagowanie i kultywowanie tradycji patriotycznych: Sławomirze Marciniec i Józefowi Słodyczce,
- za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury wśród młodzieży:Januszowi Wojnarowskiemu.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowieniami na wniosek Wojewody Podkarpackiego nadał Srebrne Krzyże Zasługi:
- za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej: Grzegorzowi Bielatowiczowi, Zenonowi Charchutowi, Witoldowi Darłakowi, Stanisławowi Marciowi, Januszowi Środzie, Adamowi Wojdonowi i Janowi Ździebko,
- za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu: Wojciechowi Baszakowi,
- za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury: Teresie Kiepiel i Marii Kozińskiej.
Kolejnym ważnym punktem sesji było nadanie tytułów Honorowych Obywateli Miasta Ropczyce. Sama idea zrodziła się już w XIX w. w Galicji, kontynuowana była w okresie międzywojennym. W Ropczycach po raz pierwszy zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela nadano adwokatowi Brunonowi Krise w 1922 r. Do tej pięknej tradycji powrócono po 1989 roku. W tym okresie – czyli przez ponad 20 lat - tytuł ten nadano zaledwie 7 osobom, do tego prestiżowego grona dołączyli teraz: Proboszcz Parafii Katedralnej NSPJ w Rzeszowie Ks. Prałat Jan Delekta , Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Stanisław Ziemiński oraz Prezes Klubu Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej w Chicago Jan Kopeć.
W roku jubileuszu Samorząd Miasta i Gminy Ropczyce postanowił wyróżnić 10 najaktywniejszych organizacji społecznych i charytatywnych:
- Caritas Diecezji Rzeszowskiej, którego dyrektorem jest ks. Prałat Stanisław Słowik
- Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej – na czele z prezesem prof. Władysławem Tabaszem
- Polski Czerwony Krzyż w Ropczycach – prezes Grażyna Skałuba
- Światowy Związek Żołnierzy AK Koło w Ropczycach - Prezes Andrzej Żylicz
- Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział Ropczyce – Prezes Edmund Janowski
- Związek Młodzieży Wiejskiej „Wici” - działa pod opieką Arkadiusza Zygmunta
- Miejski Klub Sportowy „Błękitni” – Prezes Grzegorz Laska
- Związek Harcerstwa Polskiego - Komendant Hufca – Wioletta Czemarnik
- Związek Gminny OSP - którego Prezesem jest Władysław Malinowski
. Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich - Prezes Teresa Zegar.
Po wręczeniu tak zaszczytnych wyróżnień, Burmistrz Ropczyc odczytał wypracowane przez Radę Miejską Przesłanie do mieszkańców, które wraz z Przewodniczącym podpisał. Wielu znamienitych gości z uwagi na ważne obowiązki służbowe nie dotarła na spotkanie, na ręce gospodarza Ropczyc, przesłali z gratulacjami okolicznościowe adresy. Na zakończenie uroczystości w pięknym recitalu wystąpiła znakomita piosenkarka i aktorka Katarzyna Jamróz.
Szczegóły
- Szczegóły
- Kategoria: Różne
- Opublikowano
- Piotr Skałuba
- Odsłony: 2104